ایران، خبر، دانلود، فال، عکس، روزنامه

مطالب بروز شامل اخبار دانلود کتاب فال و ...

صندوق مهر امام رضا (ع)

بخش گفتگو : صندوق مهر امام رضا (ع) در یکصد و سى امین جلسه شوراى عالى ادارى با هدف تقویت جایگاه جوانان از طریق رشد ، تعالى و رفع دغدغه هاى شغلى ، ازدواج و مسکن جوانان با اهداف ذیل به تصویب رسید :

ایجاد زمینه مشارکت جوانان در تقویت نهادهاى مدنى و ظرفیت سازى براى پذیرش مسئولیت هاى اجتماعى و اقتصادی.

ایجاد اشتغال و افزایش توان درآمدى جوانان به خصوص از طریق اعطاى تسهیلات و حمایت از تولیدات زودبازده.

گردآورى ایده ها و جلب مشارکت مردم به عنوان عوامل تسهیل کننده در پیشرفت اقتصاد محلى ، منطقه اى و ملی.

گسترش عدالت از طریق تمرکززدایى و توزیع عادلانه امکانات و جلب مشارکت هاى مردمی.

تسهیل در امر ازدواج و کمک به تامین مسکن جوانان از طریق پرداخت وام به زوجین با تاکید بر ساده سازى زندگى و استفاده از مشارکت هاى مردمی.

رشد جمعیت و جریان دائمى مهاجرت از روستا به شهر به ویژه در شهرهاى بزرگ ، عرضه نیروى کار را با مشکلات بسیار روبرو کرده است. 


از آنجا که سرمایه گذارى هاى جدید متکى بر فناورى نوین نیز سرانه ایجاد فرصت هاى شغلى جدید را با هزینه بالایى روبرو مى نماید و از سوى دیگر مدت این سرمایه گذارى ها تا زمان دستیابى به فرصت هاى شغلى جدید نیز مستلزم صرف وقت زیاد است و محدودیت استخدام خیل عظیم دانش آموختگان دانشگاهى و دبیرستانها در دستگاه هاى دولتى امرى اجتناب ناپذیر است ، بنابراین بخش غیر مزد بگیریاشتغال و خود اشتغالى به عنوان یکى از اهرم هاى اساسى مورد توجه قرار گرفته است. اشتغال آزاد و خود اشتغالى با دو ویژگى “ هزینه سرانه کمتر “ و “ بازدهى سریع تر “ ، مى تواند پاسخگوى شمار قابل توجهى از جویندگان کار باشد که نتوانسته اند در بخش مزدبگیرى اقتصادى به فرصت هاى شغلى دست یابند.

اینکه چگونه مى توان این بحث را به سمت حیات و توسعه اقتصادى جامعه سوق داد و مشارکت فزاینده آن را موجب شد ، امر بسیار مهمى است و باید به عنوان یکى از اولویت هاى اصلى دولت مد نظر قرار گیرد.

بدیهى است سیاست هاى موثر اقتصادى و اجتماعى براى تامین اشتغال و توزیع گسترده تر مشاغل موجود ، گام بلندى به منظور حل مسئله اشتغال خواهد بود. صندوق هاى حمایتى نوعى از سیاست هاى میانه اى هستند که براى جبران زیان گروه هاى آسیب دیده از روند اجراى تعدیل ، طراحى مى شوند. این صندوق ها با مقدار معینى سرمایه تشکیل مى شوند و به فعالیت هایى نظیر پرداخت تسهیلات مورد نیاز کسب و کارهاى خرد و کوچک ، پروژه هاى آموزشى و تامین سرمایه واحدهاى خود اشتغالى اقدام مى نمایند. اغلب فعالیت هاى این صندوق ها به صورت ساده و خارج از دیوان سالارى دولتى مى باشد. به صورت خلاصه مى توان گفت اهدافى که صندوق هاى حمایتى دنبال مى کنند عبارت است از :

کمک به موقعیت اقتصادى افرادى که از اجراى برنامه تعدیل اقتصادى دچار آسیب شده اند ، اجراى عدالت اجتماعى ، کاهش نرخ مهاجرت از طریق پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و روان سازى مراحل دریافت وام. در مجموع صندوق هاى حمایتى در شرایط ویژه اقتصادى و گسترش عدالت اجتماعى و پوشش همه جانبه اقشار جامعه ، اهرم موثرى محسوب مى شوند.

یکى از مشکلاتى که بنگاه هاى اقتصادى کوچک و افراد خود اشتغال با آن مواجه هستند دشوارى اخذ وام و اعتبار از سیستم بانکى و قبول شرایطى نظیر نرخ هاى بهره بالاست. این مشکل تنها از طریق دستیابى به موسسات مالى حمایتى و استفاده از امکانات آنها برطرف خواهد شد. حمایت هاى مالى دولت از برنامه هاى خود اشتغالى ، به منظور جلب و جذب مشارکت عموم ، به ویژه کارجویان جوان که به تازگى وارد بازار کار مى شوند ، مى تواند از طریق سرمایه گذارى کوتاه مدت ایجاد تسهیلات لازم صورت گیرد که با توجه به ویژگى هاى اقتصادى و اجتماعى و فرهنگى و مزیت هاى نسبى مناطق مختلف مى توان به ارائه الگوى خاص هر منطقه اقدام نمود. به موجب آمارهاى رسمى موجود ، بیش از نیمى از جمعیت کشور ما را تشکیل مى دهند و از این جهت کشور ایران ، کشورى جوان محسوب مى شود.

تحقق اهداف مندرج در سند چشم انداز و تضمین رشد اقتصادى پایدار مورد نظر مقام معظم رهبرى ، مستلزم آن است که در تمام برنامه ریزى هاى کلان کشور ، جوانان در کانون توجه و سیستگذارى قرار گیرند.

محور قراردادن جوانان در سیاستگذارى ها به عنوان اصلى ترین فرصت سازنده دولت جناب آقاى دکتر احمدى نژاد ریاست محترم جمهورى اسلامى ایران محسوب مى گردد.

ایشان در اولین جلسه هیئت وزیران که در جوار بارگاه ملکوتى ثامن الحجج در مشهد مقدس در سال 1384 برگزار شد ، سبدى از نیازهاى اساسى جوانان مشتمل بر اشتغال ، ازدواج و مسکن را دستمایه بنیان اولیه تشکیل صندوق مهر امام رضا (ع) قرار دادند و این صندوق موظف گردید در اولین گام با حل مشکل ازدواج جوانان ، فعالیت خود را آغاز نماید.

با صدور احکام اعضاى هیئت مدیره و مدیر عامل صندوق مهر امام رضا (ع) توسط ریاست محترم جمهورى اسلامى ایران ، این صندوق فعالیت رسمى خود را از اوائل سال 85 آغاز کرد و سیاست هاى راهبردى و برنامه هاى کلان صندوق زیر نظر هیئت امناء و با ریاست شخص رئیس جمهور و تعدادى از وزراء تدوین گردید.

در اجراى دستورات ریاست محترم جمهورى ، در هر شهرستان صندوقى تشکیل مى گردد که به صورت غیر متمرکز و زیر نظر هیئت مدیره شهرستانى اداره مى شود و کار ادارى آن نیز از امکانات سازمان هاى ادغام شده و ظرفیت هاى موجود هر شهرستان استفاده مى گردد.

طبق آمارهاى موجود سالانه بیش از هفتصد هزار ازدواج در کشور ثبت مى شود. به منظور تامین حداقل نیازهاى پیوند زوج هاى جوان به بستر سازى فرهنگى و تامین اعتبارات کلان نیاز است و انجام این امور باید از طریق تعامل مشارکت دولت و خانواده ها صورت گیرد.

مقام معظم رهبرى در مراسم جشن دویست زوج جوان ، در شهریور ماه 1376 فرمودند :

“ ازدواج و کمک به زوج هاى جوان کار بسیار با ارزشى است و براى جوانهاى ما افتخار است که ملتشان آنها را در لحظه حساس زندگى درک مى کنند. “

صندوق مهر امام رضا (ع) ، در همین راستا مصمم است با مشارکت عامه مردم ، نیازهاى اولیه جوانان را به اشتغال ، ازدواج و مسکن ، به دور از کاغذ بازى هاى روان فرساى ادارى و با شیوه اى نو تامین نماید. این مهم ، مردم نهادها و دستگاه هاى دولتى را مى طلبد که باید بستر ساز تحقق هر چه سریعتر این اقدام و حصول به اهداف و نتایج آن را فراهم سازند و مردم خیراندیش مى بایست با مشارکت و همیارى خود در این خدمت بزرگ سهیم گردند.

در حال حاضر شعب صندوق در 336 شهرستان کشور فعالیت خود را براى خدمتى بزرگ آغاز کرده اند ، بدان امید که مردم مهربان و انسان دوست ایران اسلامى با سپرده گذارى در حساب قرض الحسنه ویژه صندوق مهر امام رض (ع) در شعب منتخب بانک هاى کشور یارى رسان خادمین صندوق مهر امام رضا (ع) براى دستیابى به اهداف بلند خود باشند. مردم شریف و خیر همچنین مى توانند با واریز کمک هاى خود به شماره حساب 8888 صندوق مهر امام رضا (ع) در شعب بانک هاى سراسر کشور از اجر معنوى این عمل خیر بهره مند شوند. 

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin
+ ; ٧:۱٧ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/۸/٢۳
    پيام هاي ديگران ()