ایران، خبر، دانلود، فال، عکس، روزنامه

مطالب بروز شامل اخبار دانلود کتاب فال و ...

مراسم گشایش هفته‌ی کتاب برگزار شد

مراسم افتتاحیه‌ی هفدهمین هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران با تقدیر از شایستگان بیست‌وششمین دوره‌ی کتاب سال و خادمان نشر عصر امروز (شنبه، 23 آبان‌ماه) در کتابخانه‌ی ملی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد حسینی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - در این مراسم گفت: ما باید بکوشیم به سهم خود کتاب‌خوانی را ترویج دهیم. وظیفه‌ی خطیر ما در این برهه‌ از زمان، بسیار مهم است؛ این‌که چه وظایفی بر دوش ماست و ما چه انتظاری داریم. برنامه‌های خوبی در معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدارک دیده شد و همه‌ی دستگاه‌های فرهنگی داخل و خارج دست در دست هم تلاش کردند که کمبودها را برطرف کنند.

او افزود: در این مدت کوتاهی که در خدمت بوده‌ام، سفرای مختلف تماس می‌گیرند و خواهان حضور پررنگ فرهنگی ما هستند؛ ما که دارای سابقه‌ی درخشانی هستیم و این گذشته‌ی درخشان را اگر یاد می‌کنیم، به خاطر این است که برای امروز و فردای‌مان نقشی داشته باشیم.حسینی با اشاره به همایش حکمت سینوی که به تازگی برگزار شده است، متذکر شد: در این همایش 38 کشور حضور داشتند؛ اما هنوز بسیاری از مفاخر ما ناشناخته هستند و باید در این عرصه اقدامات بیش‌تری صورت گیرد. در اروپا بعد از کتاب مقدس، کتاب ابن‌ سینا پرتیراژترین کتاب بوده است که این وظیفه‌ی ما را سنگین‌تر می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که از گذشته ایرانیان در تکریم علما و دانشمندان نیز سرآمد بودند، یادآور شد: هفته‌ی کتاب فرصتی است برای این‌که ما این فرهنگ را توسعه دهیم. اگر به این مسأله اهتمام شود، جامعه‌ای خواهیم داشت که بصیرت بالایی خواهند داشت و این هفته مجال خوبی است برای این کار.

او از اقدامات صورت‌گرفته در این هفته را مطرح شدن بحث مالکیت معنوی دانست و ادامه داد: در عرصه‌ی سینما، ما قاچاق فیلم را داشتیم که عزیزان خود پیش‌قدم شدند تا با همکاری نیروی انتظامی کاری کنیم که حقوق آن‌ها مصون بماند. در حوزه‌ی نشر هم ما به دنبال همین موضوع هستیم.

وزیر ارشاد در پایان متذکر شد: همگان شیفته‌ و علاقه‌مندند که فرهنگ ما را بشناسند که باید روی این موضوع کار کرد و در این امر باید به کتاب اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم.

در این مراسم همچنین علی‌اکبر اشعری - رییس سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی - گفت: جامعه‌ای که دانایی را شعار می‌کند و این‌که هر رفتاری باید بر مبنای دانایی باشد، به آگاهی نیاز دارد. مطالعه در همه‌ی سطوح یکی از ضروریات جامعه‌ی ماست. سعیی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال‌های اخیر آغاز کرده است، باعث رونق بیش‌تر نشر آثار فاخر می‌شود.

او با بیان این‌که امروز جای ما در بسیاری از کشورهای دنیا خالی است، یادآور شد: به این دلیل، ناشران ما باید مخاطبان خود را جهانی فرض کنند؛ زیرا ما باید دانش و معرفت خود را به دنیا معرفی کنیم و پیام خود را به گوش جهانیان برسانیم. هنوز چهره‌ی ما به عنوان جمهوری اسلامی در محافل دنیا ناشناخته است. ما اگر بتوانیم این کار را بکنیم، شور و احساسی را که نسبت به ایران وجود دارد، می‌توان به یک حمایت خردمندانه تبدیل کرد.

همچنین محسن پرویز - معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - در سخنانی کوتاه گفت: بخشی از سال مقارن شد با تغییر و تحولات دولت جدید؛ اما در همه‌ی حوزه‌ها کار با قوت زیادی انجام شد که این موضوع را مدیون عموم نهادها هستیم که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری داشتند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش هماهنگ‌کننده را ایفا کرد. من از همه‌ی افرادی که در حوزه‌ی کتاب و کتاب‌خوانی زحمت می‌کشند، تشکر می‌کنم؛ چه آن‌ها که محصول فکرشان را به روی کاغذ می‌آورند و چه ناشرانی که آن را چاپ می‌کنند و چه صحافی‌ها و صنوف وابسته به آن.

محمد اللهیاری - دبیر ستاد هفته کتاب - نیز در این مراسم گفت: هفته‌ی کتاب را می‌توان جشن کتاب دانست که این فرهنگ در راستای به‌کارگیری قوه نهادها و سازمان‌های گوناگون است. کتاب بعد از انقلاب، همواره منشأ رخدادهای بزرگی بوده است؛ نمایشگاه کتاب، جایزه‌های کتاب سال، جلال‌ آل ‌احمد، پروین اعتصامی، فصل و جایزه‌های دیگر، تقویم شلوغی را برای معاونت فرهنگی رقم می‌زند.

او با اشاره به دستاوردهای مهم هفته‌ی کتاب گفت:‌ تولد نهادهای جدید از دل هفته‌ی کتاب، فعالیت گسترده‌ی انجمن‌های نشر، برگزاری نشست‌ها و گردهمایی‌های مختلف در حوزه کتاب و همچنین حضور نهادهای گسترده نشر از جمله دستاوردهای برگزاری هفته کتاب است.

در این مراسم همچنین تمبر ویژه هفته کتاب با حضور محمد حسینی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی -، محسن پرویز - معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - و علی‌اکبر اشعری - رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی - رونمایی شد.

در پایان نیز از شایستگان بیست‌وششمین دوره کتاب سال و خادمان نشر تقدیر شد.


مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin
+ ; ٧:٢٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۸/٢۳
    پيام هاي ديگران ()