ایران، خبر، دانلود، فال، عکس، روزنامه

مطالب بروز شامل اخبار دانلود کتاب فال و ...

هفدهمین هفته کتاب افتتاح شد تأکید وزیر ارشاد بر حضور جدی‌ ایران در نمایشگاه‌های

خبرگزاری فارس: سید محمد حسینی بیان داشت که ما در نمایشگاه‌های کتاب فرانکفورت، چین، مسکو، آنکارا و استانبول حضور داریم ولی حضور ما زیبنده جمهوری اسلامی نیست و باید جدی‌تر حضور یابیم.


به گزارش خبرنگار فارس، مراسم افتتاحیه هفدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران عصر امروز با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن پرویز معاون فرهنگی وی، علی اکبر اشعری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، حمیدرضا قبادی مشاور معاون فرهنگی وزیر ارشاد، محمد الهیاری دبیر ستاد هفته کتاب، علی شجاعی صائین مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، احسان‌الله حجتی رئیس مؤسسه فرهنگی نمایشگاه‌ها و بسیاری از چهره‌های فرهنگی در کتابخانه ملی ایران برگزار شد.


* عدد هفته کتاب در دولت دهم به 20 می‌رسد 

الهیاری در ابتدای این مراسم ضمن ارائه گزارش کار هفته کتاب را جشن ملی کتاب قلمداد کرد و گفت: برگزاری برنامه‌هایی چون کتاب سال، کتاب فصل، جایزه جلال آل‌احمد و پروین اعتصامی، جشنواره شعر فجر و هفته کتاب تقویم شلوغی را برای معاونت فرهنگ رقم زده است. 
وی مهمترین دستاوردهای هفته کتاب را در 4 مورد برشمرد و افزود: حضور فعال نهادهای فرهنگی کشور، تولد نهادهای جدید مثل دبیرخانه کتاب دانشجویی، فعالیت گسترده انجمن فرهنگی ناشران و برگزاری نشست‌ها و میزگردهایی با موضوعات مختلف در حوزه نشر به خصوص موضوع کپی‌رایت که امسال خیلی مورد اهتمام است، اهم این دستاوردهاست. 
الهیاری با بیان اینکه دبیرخانه هفته کتاب از اواسط خرداد برنامه‌ریزی خود را آغاز کرد، گفت: تعداد نهادهای همکار با معاونت فرهنگی وزارت ارشاد امسال از 33 نهاد به 44 نهاد افزایش یافته است. 
وی از برگزاری 480 نفر ساعت بحث درباره برنامه‌های هفته کتاب طی 8 جلسه سخن گفت که سال گذشته 350 نفر ساعت بود. 
الهیاری خاطرنشان کرد: عدد هفته کتاب در دولت دهم به 20 خواهد رسید. 
پس از صحبت‌های الهیاری از تمبر ویژه هفته کتاب با حضور اشعری، حسینی، پرویز و واعظی رونمایی شد. 

* تشکر از اهالی فرهنگ 

محسن پرویز نیز طی سخنانی اظهار داشت: کار با گستردگی بیشتری نسبت به قبل انجام شد و در همه حوزه‌ها همکاران ما کار را با قدرت بیشتری انجام دادند و این مدیون همکاری عموم نهادها با معاونت است. 
وی اضافه کرد: اگر افتخاری است به پای اهل فرهنگ و اگر قصوری است ما به عنوان خادمان حوزه فرهنگ سعی می‌کنیم هفته کتاب را هر سال پر بارتر از سال قبل برگزار کنیم. 
پرویز خاطرنشان کرد: صادقانه از اهالی فرهنگ تشکر می‌کنیم؛ چه کسانیکه تولید فکر و اندیشه می‌کنند، چه ناشران، چه صحافان و چه توزیع کنندگان. 

* سخنرانی‌های علمی کوتاه 

در ادامه برنامه رضا مختاری برگزیده حوزه دین کتاب سال 87 گفت: شناسایی شناخت میراث علمی گذشته، نشر دقیق و تصحیح میراث علمی گذشته، نقادی میراث گذشته و ارائه مباحثی براساس میراث گذشته، برماست. 
در ادامه این برنامه جواد صفی‌نژاد مؤلف برتر جغرافیا درباره منابع قدیم گرینویچ در ایران، سجاد آیدنلو برگزیده نقد ادبی درباره اسطوره شناسی با ذکر مثال‌هایی از شاهنامه و خلیلی مستوفی‌فر کتاب‌فروش برتر درباره اوضاع نشر امروز در مقایسه با دیروز به ایراد سخنرانی پرداختند. 

* ناشران ما باید جهانی شوند 

علی‌اکبر اشعری نیز طی سخنانی گفت: امیدوارم مسئولان همه امکانات را مورد بررسی قرار دهند تا به برنامه‌های خودمان چه در تولید آثار فاخر، چه افزایش سطح مطالعه و چه استفاده از آثار مناسب گام برداریم. 
مشاور فرهنگی رئیس جمهور افزود: طبیعتا جامعه‌ای که شعار دانایی محوری را دارد باید کارهای زیادی انجام دهد و مطالعه در همه سطوح از خصوصیات جامعه ماست که امیدوارم بنا به تأکید مقام معظم رهبری و سعی و تلاشی که آغاز کردیم به این مهم دست یابیم. 
اشعری اضافه کرد: جای ما در بسیاری از جاها در دنیا خالی است؛ ناشران ما باید به دلایل مختلف مخاطبان خود را جهانی تلقی کنند و نه بومی. هم به این دلیل که مخاطبان خود را جهانی بپندارند و هم ذهنیت مخاطبان ایرانی را جهانی کنند. 
اشعری گفت: هنوز چهره ایران و انقلاب اسلامی در بسیاری از جاهای دنیا ناشناخته است. 
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: خوشبختانه عزم مسئولان هم این است که به این مسائل بپردازند و در عرصه برپایی نمایشگاه و تبلیغات کتاب تلاش‌های زیادی صورت گرفته است. 

* حضور جدی‌تر در نمایشگاه‌های خارجی کتاب 

سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: باید بازنگری داشته باشیم که در این برهه تاریخی وظیفه ما چیست و چه نقطه ضعف‌هایی را باید برطرف کنیم. 
وی افزود: برنامه‌های خوبی را دکتر پرویز در معاونت فرهنگی تدارک دیدند و همه دستگاه‌های فرهنگی دست به دست هم دادند تا این برنامه‌ها شکل گیرند. 
وزیر ارشاد با بیان اینکه اکنون دنیا تشنه فرهنگ ماست، گفت: در همین مدت شاهد هستم که سفرای ما تماس می‌گیرند و از سوی جوامع دیگر برای شناسایی فرهنگ ما اظهار تمایل می‌کنند. 
حسینی تصریح کرد: ما در نمایشگاه‌های کتاب فرانکفورت، چین، مسکو، آنکارا و استانبول حضور داریم ولی حضور ما زیبنده جمهوری اسلامی نیست و باید جدی‌تر حضور یابیم. 
وی بیان داشت: هفته کتاب فرصتی است تا ما این فرهنگ را گسترش دهیم. 
وزیر ارشاد با اشاره به بحث مالکیت اثر هنری و رعایت حقوق مؤلف گفت: در فیلم و سینما بحث قاچاق را داشتیم که خود تهیه‌کنندگان پیش‌قدم شدند و با همکاری نیروی انتظامی می‌خواهند حقوق مؤلف را رعایت کنند. ما در این زمینه خدمتگزار شما هستیم و اگر پیشنهادی درباره کپی‌رایت ارائه کنید تا اقداماتی صورت گیرد، ما آن را می‌پذیریم. 
حسینی از برگزاری 20 نمایشگاه فرهنگی توسط رایزنان فرهنگی ایران در دیگر کشورها سخن گفت و افزود: هر جا ایران و ایرانی هست باید محصولات فرهنگی ارائه شود. 
وی با بیان اینکه رویکرد دولت، رویکرد فرهنگی است از برگزاری 60 نمایشگاه در دانشگاه‌ها و 260 نمایشگاه در ندامتگاه‌ها سخن گفت. 
وزیر ارشاد همچنین از برگزاری نمایشگاه اکسپو در کشور چین به عنوان فرصتی برای ارائه محصولات فرهنگی ایران سخن گفت. 
در پایان این مراسم جوایز شایستگان تقدیر بیست و ششمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران با حضور حسینی، اشعری و پرویز اهدا شد.

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin
+ ; ٧:۳٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۸/٢۳
    پيام هاي ديگران ()