ایران، خبر، دانلود، فال، عکس، روزنامه

مطالب بروز شامل اخبار دانلود کتاب فال و ...

بازار منتظر متعادل شدن قیمت سکه

با وجودی که بانک مرکزی از روز گذشته(شنبه)حراج سکه را از طریق بانک کارگشایی آغاز کرده و قیمت آن نیز تنها در یک روز حدود 10 تا 15 هزار تومان کاهش یافته اما به گفته فعالان این بازار هنوز تغییری در وضعیت تقاضای سکه ایجاد نشده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هرچند روند قیمت سکه بهار آزادی در ماه های اخیر در کشور صعودی بوده و فعالان این بازار روزانه خبر از رشد قیمت ها می دادند، اما نهادهای دست اندرکار اقدامی را تا روز گذشته برای کنترل آن انجام نداده بودند.
این در حالی است که "محمود بهمنی" رییس کل بانک مرکزی در چند هفته اخیر در پاسخ به سئوالات مطروحه از سوی خبرنگاران در خصوص اقدام های این بانک برای مقابله با روند افزایشی قیمت سکه بهار آزادی،‌ از ضرب پنج میلیون قطعه سکه بهار آزادی خبر داده و اعلام کرده بود در صورت نیاز این سکه ها به بازار عرضه خواهد شد.
وی با بیان آنکه، ‌بانک مرکزی قصد دخالت در بازار را ندارد، افزود: افزایش قیمت طلا در بازار بعلت رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی از جمله ایران است.


وی اظهار داشت: از آنجا که عرضه سکه های طلای بانک مرکزی در شرایط کنونی منجر به بر باد دادن ذخایر کشور می شود، این سکه ها در زمان حاضر به بازار عرضه نمی شوند.
با وجودی که رییس کل بانک مرکزی زمان کنونی را برای عرضه سکه در بازار مناسب ارزیابی نمی کرد اما بدنبال افزایش بی سابقه بهای سکه طلا در بازار ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی اقداماتی را در این خصوص انجام داد به نحوی که عرضه پنج میلیون قطعه سکه طلای بهار آزادی را از روز گذشته به بازار آغاز کرد.
به گفته بهمنی، قیمت تمام شده سکه باید حدود 263 هزار تومان باشد و قیمت بیش از آن ناشی از جو روانی حاکم بر بازار است.
وی اظهار داشت:‌ عرضه انواع سکه بهار آزادی برای متناسب شدن قیمت داخلی آن با قیمت جهانی است و تا زمانی که قیمت سکه در داخل واقعی نباشد، این عرضه ادامه خواهد داشت.
مدیرعامل بانک کارگشایی نیز در گفت و گویی با خبرنگار ایرنا، با اشاره به آغاز حراج پنج میلیون قطعه سکه بهار آزادی از روز گذشته(شنبه) در این بانک به دستور بانک مرکزی، افزود: قیمتی که بانک مرکزی برای حراج سکه در روز جاری تعیین کرده از روز گذشته کمتر است.
"علی عادلی" اظهار داشت: براساس قیمت اعلامی بانک مرکزی قیمت پایه سکه تمام بهار آزادی در روز جاری 265 هزار تومان، نیم بهار 132 هزار و 500 تومان و ربع بهار آزادی 66 هزار تومان است.
به گفته وی،‌ این در حالی است که قیمت پایه هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در حراج روز گذشته 267 هزار تومان، نیم بهار 134 هزار تومان و ربع بهار 67 هزار تومان بوده است.
هرچند بانک مرکزی تلاش هایی را برای کاهش قیمت سکه آغاز کرده اما فعالان این بازار معتقدند خریداران و مشتریان با وجود کاهش قیمت استقبالی از آن نکرده اند.
"‌اکبر سماواتی" یکی از صرافان فعال در مرکز شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: میزان تقاضای سکه در بازار نسبت به روزهای گذشته تغییری نکرده است.
وی معتقد است: با وجودی که قیمت سکه در ماه های کنونی افزایش زیادی داشته، خریداران رغبتی برای خرید نشان نمی دهند.
سماواتی افزود: مشتریان منتظرند تا نوسان قیمت در این بازار فروکش کرده سپس اقدام به خرید کنند.
"پیمان آزاد" یکی دیگر از صرافان تهرانی با بیان آنکه‌، بازار سکه بهار آزادی همانند قبل از حراج سکه توسط بانک کارگشایی است، گفت: میزان تقاضا برای خرید این کالا درروز گذشته و جاری همانند هفته های گذشته بوده است.
وی ادامه داد: قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در روز جاری 270 هزار تومان و طرح جدید (امامی) 269 هزار تومان است.
آزاد افزود: قیمت هر قطعه نیم سکه نیز در این بازار 136 هزار تومان و ربع سکه بهار آزادی 69 هزار تومان بوده است.

مطلب را به بالاترین بفرستید: Balatarin
+ ; ۸:۱٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۸/٢٧
    پيام هاي ديگران ()