افزایش اعتبارات عمرانی به بیش از ‌٣۴ هزار میلیارد تومان

.... به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور در ادامه سخنانش در هنگام تقدیم لایحه بودجه 89 به مجلس ، محور بعدی بودجه 89 را تحقق عدالت برشمرد و گفت: بدون عدالت شکوفایی محقق نخواهد شد، فرهنگ بدون عدالت نامفهوم است و رشد فضایل اخلاقی در سایه عدالت است. عدالت، نقطه محوری و سکوی اول است؛ بنابراین دولت همه توان خود را بسیج کرد تا در توزیع اعتبارات، امکانات و فرصت‌ها و توجه به مناطق عدالت را رعایت کند.

احمدی‌نژاد هم‌چنین با بیان این که همه نقاط کشور در بودجه دیده شده است، اظهار کرد: همه روستاها به ویژه مناطق محروم و مرزی ، کشاورزی ، صنعت، عمران، تجارت، خدمات و آموزش و پژوهش به صورت عادلانه در بودجه دیده شده است.

وی اضافه کرد: ویژگی دیگر بودجه توجه ویژه به امور جوانان است و از مهم‌ترین مسائل جوانان بحث اشتغال است، رشد بالای جمعیت در سال 60 تا 64 امروز به فضل الهی به ثمر نشسته و خیل عظیم جوانان، هوشمند، مومن، توانمند و اغلب آنها تحصیل‌کرده و آمار به کار هستند.

رییس‌جمهور ادامه داد: توسعه بنگاه‌های کوچک و بزرگ و حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش‌های گوناگون و ایجاد اشتغال در بودجه به خوبی دیده شده و بیش از هزار میلیارد تومان برای یارانه و سود تسهیلات و وجوه اداره‌شده در جهت ایجاد اشتغال به‌ویژه در مناطق محروم اختصاص داده شده است.

احمدی‌نژاد هم‌چنین با اشاره به این که دغدغه دیگر جوانان، مسکن است، اظهار کرد: با تدبیر دولت و لطف خدای متعال برای اولین بار طی 50 سال اخیر منحنی سعودی قیمت مسکن روند نزولی به خود گرفت. طی 50 سال اخیر ما همواره پرشی در قیمت مسکن داشته‌ایم و بعد یک دوران شیب کند و بعد دوباره پرش را شاهد بودیم و برای اولین بار شیب این منحنی منفی شده و قیمت مسکن پایین آمده است، ولی بدون حضور دولت و پشتیبانی آن، موضوع مسکن به یک نقطه آرامش و اطمینان نمی‌رسد. تمام کشورهایی که مشکل مسکن را به طور اساسی درک کرده‌اند، با دخالت مستقیم دولت بوده است؛ از این رو بیش از هزار میلیارد تومان هم به این امر اختصاص پیدا کرده است.

وی هم‌چنین با اشاره به توجه بودجه 89 به بخش کشاورزی به عنوان ویژگی دیگر آن، خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: ما مصمم هستیم با پشتیبانی شما و همکاری متخصصان و جامعه کشاورزی در برنامه پنجم حداقل 8 میلیون هکتار زمین کشاورزی را به لحاظ تامین آب و آبیاری مدرن تحت فشار و مدیریت کشت کامل کنیم. آب باید تامین و شبکه‌های آبیاری تحت فشار در این 8 میلیون هکتار کامل شوند.

رییس‌جمهور با بیان این که برای امسال پیش‌بینی بیش از 5 هزار میلیارد تومان اعتبار شده است، اظهار کرد: ما این را در بودجه پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی در ادامه با بیان این که یکی دیگر از ویژگی‌های بودجه ، افزایش اعتبارات عمرانی به بیش از 34 هزار میلیارد تومان است، افزود: در لایحه بودجه 88 سهم بودجه‌های عمرانی 28 هزار و 200 میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که در مجلس محترم به رقم 28 هزار و 450 افزایش پیدا کرد، اما از آنجا که هدفمندکردن یارانه‌ها از بودجه حذف شد، ولی کسری‌های آن تامین نشد، بودجه عمرانی به اجبار به حدود 20 هزار میلیارد تومان محقق‌شده کاهش پیدا کرد، که هم برای جبران آن مساله و هم برای تسریع در عمران و آبادانی و ایجاد زیرساخت‌ها، بودجه عمرانی سال آینده به بیش از 34 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

احمدی‌نژاد یکی دیگر از ویژگی‌های بودجه سال آینده را تلاش برای بهبود فضای کسب و کار خواند و گفت: از ویژگی‌های دیگر بودجه ، فرهنگ‌سازی برای استفاده از تولید داخلی و حمایت بیش از پیش از این تولیدات است.

/ 0 نظر / 18 بازدید