ویژگیهای بودجه 89 از نگاه رئیس جمهور/ لایحه بودجه منطبق با برنامه پنجم

رئیس جمهور با اعلام اینکه با همدلی موجود بین نمایندگان و دولت طی برنامه پنجم با حفظ رشد 8 درصدی اقتصاد، ایران به یکی از قدرتمندترین اقتصادها در جهان و منطقه تبدیل خواهد شد، گفت: اگر هدفمند کردن یارانه ها آنطور که مد نظر دولت است اجرا شود در کمتر از اجرای نیمی از برنامه پنجم تورم تک رقمی خواهدشد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور که صبح امروز یکشنبه برای تقدیم لایحه بودجه 1389 به صحن علنی مجلس آمده بود طی سخنانی اظهار داشت: این لایحه اولین لایحه بودجه منطبق با برنامه پنجم است که تقدیم مجلس می شود.

وی با بیان اینکه در شرایطی که حرکت مقتدرانه ملت ایران به سمت اهداف بلند و آرمانی با شتاب و سرعت روز افزون ادامه دارد گفت: نشاط، آگاهی، اراده و حضور در صحنه امروز ملت ما در مقایسه با 30 سال انقلاب اسلامی مثال زدنی است.

رئیس جمهور افزود: تداوم تولید، عمران و آبادانی مستمر، رشد اقتصادی مناسب، کنترل تورم و حرکت به سمت اهداف آرمانی انقلاب با شتاب هر چه بیشتر ادامه دارد.

احمدی نژاد با اشاره به شرایط منطقه و جهان عنوان کرد: شرایط منطقه و جهان هم در جهت آرمان های ملت ایران در حال تغییر و تحول است. ایران به سرعت به مرکز الهام بخش و الگوی ایستادگی و آزادگی تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه حضور مقتدرانه ملت ایران در تنظیم مناسبات جهانی رو به افزایش است، گفت: جایگاه منطقه ای و بین المللی ملت ایران بالاترین حد خود را در 250 سال اخیر دارد و همه شرایط داخلی، منطقه ای و بین المللی برای یک جهش بلند آماده است.

رئیس قوه مجریه در بخش دیگری از سخنانش ابراز امیدواری کرد: همدلی و هماهنگی موجود بین نمایندگان، دولت و دستگاه های گوناگون و آحاد مردم طی برنامه پنجساله پنجم با حفظ رشد 8 درصدی اقتصاد ایران به یکی از اقتصادهای قدرتمند در منطقه و جهان تبدیل شود و اهداف معین شده در برنامه پنجم محقق گردد.

احمدی نژاد با بیان اینکه اگر چه در برنامه پیش بینی شده که نرخ تورم تک رقمی شود، گفت: باور ما آن است که اگر هدفمند کردن یارانه ها آنطور که مد نظر است اجرا شود در کمتر از نیمی از اجرای برنامه پنجم به این هدف دست خواهیم یافت.

وی یکی از مهمترین مختصات لایحه بودجه سال 89 را توجه ویژه به بخش فرهنگ دانست و گفت: اساس حرکت ملت ایران و انقلاب اسلامی یک حرکت فرهنگی است از نگاه اعتقادی ما اقتصاد، تولید، عمران، روابط اجتماعی، تحرکات سیاسی، حتی اصل حکومت باید و باید در خدمت اعتلا و ارتقاء فرهنگ و ارزش های اخلاقی قرار گیرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: در لایحه بودجه 89 در جهت رشد فضائل اخلاقی، ترویج ارزش های الهی در جامعه و تقویت بنیان خانواده و به ویژه نقش زنان توجه ویژه ای شده است.

احمدی نژاد اضافه کرد: افزایش نشاط اجتماعی، توسعه مراکز فرهنگی و همه کانون هایی که به طور خاص مسئولیت فرهنگی دارند در بودجه پیش بینی شده است.

وی اعلام کرد: علاوه بر بودجه که بالغ بر 3 هزار و 500 میلیارد تومان است، 1500 میلیارد تومان آن به فرهنگ که از آن 900 میلیارد تومان برای بخش نرم افزاری، کارهای فرهنگی از جمله توسعه و محتوای فرهنگ است و 600 میلیارد تومان آن نیز برای زیر ساخت های فرهنگی در نظر گرفته شده است و سهم هر استان نیز در بودجه مشخص گردیده است.

رئیس جمهور محور بعدی لایحه بودجه 89 را تحقق عدالت دانست و افزود: بدون عدالت شکوفایی محقق نمی شود، فرهنگ بدون عدالت نامفهوم است رشد فضایل اخلاقی در سایه عدالت است. عدالت نقطه محوری و سکوی اول است.

احمدی نژاد با بیان اینکه دولت همه توان خود را بسیج کرده تا در توزیع امکانات، فرصت ها و توجه به مناطق عدالت را رعایت کند، خاطر نشان کرد: همه مسائل مهم کشور در لایحه بودجه 89 دیده شده است. همه روستاها به خصوص مناطق محروم، مناطق مرزی و بخش های کشاورزی، صنعت، خدمات، عمران، آموزش و پژوهش نیز سهمشان در بودجه دیده شده است.

وی در ادامه محور دیگر بودجه 89 را توجه به امور جوانان عنوان کرد و افزود: از مهمترین مسائل جوانان بحث اشتغال است. توسعه بنگاه های کوچک و بزرگ، حمایت از سرمایه گذاری در بخش های گوناگون و ایجاد اشتغال در بودجه سال 89 دیده شده است. ضمن اینکه بیش از 1000 میلیارد تومان در تخصیص یارانه ها در جهت ایجاد اشتغال به خصوص در مناطق محروم در نظر گرفته شده است.

رئیس جمهور دغدغه دیگر جوانان را بحث مسکن به شمار آورد و عنوان کرد: برای اولین بار طی 50 سال اخیر منحنی صعودی قیمت مسکن روند نزولی به خود گرفته است اما بدون حضور دولت و پشتیبانی دولت موضوع مسکن به یک نقطه آرامش و اطمینان نخواهد رسید. همچنین تمام کشورهایی که این مشکل را حل کرده اند با دخالت مستقیم دولت این کار را انجام داده اند که بیش از 1000 میلیارد تومان نیز به این امر در بودجه سال 89 اختصاص داده ایم.

احمدی نژاد از دیگر ویژگی های بودجه 89 را توجه ویژه به بخش کشاورزی خواند و گفت: دولت بیش از 5 هزار میلیارد تومان برای امسال در بودجه برای بخش کشاورزی پیش بینی کرده است.

وی از دیگر ویژگی های لایحه بودجه 89 را افزایش اعتبارات بخش عمرانی به بیش از 34 هزار میلیارد تومان دانست و گفت: در بودجه سال 88 سهم بودجه های عمرانی 28 هزار و 200 هزار میلیارد تومان بود که در مجلس به 28 هزار و 450 هزار میلیارد تومان رسید. اما از آنجا که هدفمند کردن یارانه ها از بودجه حذف شد بودجه عمرانی سال جاری به 20 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد که هم برای جبران آن و هم برای تسریع در ساخت و سازها بودجه سال آینده در بخش عمرانی به بیش از 34 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

رئیس جمهور از ویژگی های دیگر بودجه را رونق بازار کسب و کار و فرهنگ سازی برای حمایت از تولید داخلی به شمار آورد.

/ 0 نظر / 9 بازدید