بیش از175اثر عکس به بخش مسابقه جشنواره تجسمی فجر راه یافت

"محمد مهدی رحیمیان" رور شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا یادآور شد : امسال بیش از 2350 اثر از 545 عکاس برای شرکت در بخش مسابقه عکس دومین جشواره تجسمی فجر با موضوع آداب و رسوم و فرهنگ اقوام ایرانی به دبیرخانه جشنواره رسید.
وی افزود : هیات انتخاب بخش نمایشگاه عکس جشنواره امسال از میان عکس های رسیده 177 اثر را برای شرکت در بخش مسابقه جشنواره انتخاب کرده است که موضوع این عکس ها از مراسم عروسی و شور و شادمانی اقوام ایرانی تا عزاداری و مراسم اقلیت های مذهبی ایران است.
رحیمیان خاطرنشان کرد که از میان عکس های منتخب ، در مراسم پایانی جشنواره سه اثر به عنوان اثر برگزیده انتخاب می شوند که هیات داوران بخش عکس تا هشتم اسفندماه این سه اثر برتر را انتخاب و معرفی می کنند.
وی گفت : هیات انتخاب بخش عکس دومین جشنواره تجسمی فجر برعهده سیف الله صمدیان ، اسماعیل عباسی ، علیرضا کریمی صارمی ، حسن غفاری و فرهاد سلیمانی بود که صمدیان به دلیل مشغله کاری و فیلمبرداری در خارج از تهران نتوانست در انتخاب عکس ها شرکت کنند ولی به احتمال زیاد در هیات داوری بخش عکس حضور خواهند داشت .
رحیمیان افزود : به احتمال زیاد محل برپایی نمایشگاه عکس دومین جشنواره تجسمی فجر در فرهنگ سرای نیاوران خواهد بود ولی تعیین قطعی این محل برعهده شورای سیاستگذاری جشنواره امسال است .
به گفته وی بیش از 95 درصد آثار راه یافته به بخش مسابقه ،رنگی هستند و در واقع آثاری هستند که رنگ نقش محوری در ارایه مفاهیم دارد زیرا رنگ به عنوان یک عنصر بصری برای بیان حس در عکاسی به کار می رود .
وی همچنین از حضور سه تا چهار عکس سیاه وسفید در بخش مسابقه عکس دومین جشنواره تجسمی فجر خبر داد .
دومین جشنواره تجسمی فجر از 12 بهمن ماه به مدت یک ماه در هفت رشته نقاشی ، خوشنویسی ، نگارگری ، عکاسی ، مجسمه ، سفال و سرامیک و کاریکاتور از 12 بهمن ماه به مدت یک ماه در تهران و چهاراستان یزد ، گلستان ، سمنان و خوزستان برگزار می‌شود.
رشته نگارگری با زیرشاخه‌های تذهیب، تشعیر، گل و مرغ، نقاشی ایرانی و رشته خوشنویسی با زیرشاخه‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث و خط‌-نقاشی خواهد بود. همچنین در همه رشته‌ها موضوع آثار آزاد است و تنها در رشته عکاسی آثار باید با موضوع اداب و رسوم و فرهنگ اقوام ایرانی باشد .
این جشنواره توسط اداره کل هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های خوزستان، سمنان، گلستان و یزد برپا می شود .
ایجاد بستر مناسب برای بروز خلاقیت های هنری و انتقال پیام هنرمندان، ارج نهادن به هنر معنوی و دینی، معرفی و تعالی ارزش‌های والای هنر ایرانی و اسلامی، ارتقای ارتباط میان هنرمندان معاصر ایران و جهان، تاکید بر ارزش های هنر متعهد انقلاب اسلامی و شناسایی هنرمندان معاصر و فعال از جمله مهمترین اهداف این جشنواره است .
/ 0 نظر / 12 بازدید