این عکس تقلبی است!

پس از اینکه داوران به این نتیجه رسیدند که گرگ داخل عکس، به احتمال زیاد تقلبی بوده‌است، جایزه برنده بهترین عکس حیات‌وحش سال از وی پس گرفته شد.

به گزارش سرویس بین‌الملل «فردا» به نقل از روزنامه «گاردین»، عکس گرگ فوق که برنده جایزه سال 2009 شده بود، توسط عکاسی به نام خوزه لوئیز رودریگز گرفته شده‌است.

بنا به بیانیه صادره از طرف سازمان اهدا کننده جایزه،‌ رودریگز این که گرگ فوق آموزش‌دیده بوده‌است را شدیداً تکذیب کردهبود.

لوئیز امرسون، از دفتر مسابقه «عکاس برگزیده حیات‌وحش سال» در این زمینه توضیح می‌دهد که هیات داوری پس از بازبینی به این نتیج رسیدند که به احتمال زیاد گرگی که در عکس دیده می‌شود یک حیوان تربیت یافته است که برای «عکلسی اجیر شده‌است.»

وی اضافه کرد که چنین کاری بر خلاف مقرراتی است که قبل از مسابقه در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفته بود.

خانم امرسون همچنان می گوید:« هیات داوران تعدادی از شواهد را مد نظر قرار داد و از نظر متخصصانی که سابقه زیادی در عکاسی از حیات‌وحش -از جمله گرگ‌ها- داشته‌اند، استفاده کرده‌است.»

داوران برای اطمینان بیشتر از خود عکاس هم دعوت کردند و از وی سوال‌هایی پرسیذند.

مارک کارواردین یکی از داوران این رقابت بود. وی در مصاحبه‌ای با بی.بی.سی. گفت که در 46 سال انجام این رقابت، برای اولین بار خواهد بود که برنده‌اند نخواهد داشت.

متخصصان عکس را با عکس‌های گرفته شده از گرگی به نام «کانادا رئل» که در باغ وحش مادرید گرفته و برنده مسابقه شده بود، مقایسه کردند.

کارواردین می‌گوید:« نشانه‌های واضحی وجود دارد که متخصصان همگی به این نتیجه رسیدند که عکس جدید همان گرگ است.»

وی می‌افزاید:« ما ضمن رد صلاحیت، وی را تا ابد از شرکت مجدد در رقابت محروم کردیم به نظرم چنین واکنشی پاسخی روشن به برخورد فوق است.»

مسابقه سالانه فوق توسط موزه تاریخ طبیعی انگلیس و نشریه حیات‌وحش بی.بی.سی. برگزار می‌شود.
/ 0 نظر / 15 بازدید