اوضاع ایران و سوریه در مطبوعات جهان بررسی می شود

بازتاب رویداد های سوریه در صدر خبرهای روزنامه های جهان قرار دارد.

همزمان با ادامه سرکوب خونین تظاهرات مردم در سوریه، پشتیبانی تعدادی از کشورها از عضویت سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، انتقادهای بسیاری را به دنبال داشته است و انتخابات برای برگزیدن یک کشور آسیایی به عضویت شورا قرار است روز بیستم ماه مه برگزار شود.

در ستون نظرات روزنامه فرانسوی لیبراسیون مقاله ای است با عنوان «غرب باید پیام مردم قهرمان سوریه را درک کند.» در مقاله آمده است که دیکتاتوریها و گاهی دموکراسی ها نیز، از گذشته درسی نمی آموزند؛ بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، به رغم ادعای اصلاح طلبی، راه پدرش را دنبال کرده؛ و برای خاموش کردن فریاد آزادیخواهی مردم، به توپ و تانک و تک تیراندازان متوسل شده است. گزارش گروه های مدافع حقوق مدنی، از کشته شدن دستکم ۸۰۰ تظاهرکننده سوری و دستگیری ۱۰۰۰۰ نفر توسط نیروهای دولتی حکایت دارد. با این حال، معلوم نیست چرا کشورهای دموکراتیک دستان خون آلود بشار اسد را نمی بینند و از عضویت سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل حمایت می کنند.

سرمقاله تورونتو استار چاپ کانادا، پشتیبانی تعدادی از کشورهای عضو سازمان ملل متحد از انتخاب سوریه به عضویت شورای حقوق بشر آن سازمان را مورد انتقاد قرارداده است. این روزنامه با تقدیر از تلاش های پرزیدنت اوباما و رهبران چند کشور دیگر برای جایگزین کردن کویت به جای سوریه در انتخابات بیستم ماه مه شورای حقوق بشر می نویسد رییس جمهوری آمریکا می کوشد تا با پیاده کردن اصول اخلاقی در شورا، وجهه و اعتبار آن را اعاده کند.

لس آنجلس تایمز نوشته است در هفته های اخیر به نظر می رسد نیروهای امنیتی سوریه، تاکتیک مقابله با مخالفان را عوض کرده اند و به جای حمله و کشتار جمعی تظاهرکنندگان، با استفاده از تک تیرانداز، افراد را هدف قرار می دهند. به این ترتیب، ضمن خونریزی کمتر، در دل مردم رعب و وحشت ایجاد می کنند تا اجتماعات خیابانی را پراکنده کنند. این روزنامه می نویسد استفاده از تک تیراندازان در برابر تظاهرکنندگان سوری، همان روشی است که هم پیمان اصلی دمشق یعنی ایران سال ۱۳۸۸ در مقابله با تظاهرکنندگان به آن متوسل شد. و عده ای بر این باورند که دولت تهران در سرکوب تظاهرات سوریه دست دارد.

در همین حال بحث در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران نیز در مطبوعات آمریکا بازتاب گسترده ای دارد.

همزمان با اعلام به تعویق افتادن محاکمه دو کوهنورد آمریکایی که در ایران زندانی اند، سرمقاله واشنگتن تایمز، از آنها به عنوان «گروگان بمب اتمی ایران» نام برده است. این روزنامه یادآوری می کند که از زمان روی کار آمدن رژیم جمهوری اسلامی، گروگانگیری ابزار کارآمدی در زرادخانه تهاجمی آن بوده است. این بار نیز، هدف واقعی جمهوری اسلامی از حبس و محاکمه دو آمریکایی، در واقع انتقام گرفتن از آنچه که شیطان بزرگ می نامد است؛ و به این وسیله می خواهد سیاست خارجی ایالات متحده را در تنگنا قرار دهد. به نوشته واشنگتن تایمز دو روز پیش از زمان تعیین شده برای محاکمه این دو نفر، جمهوری اسلامی راه اندازی نیروگاه بوشهر را اعلام کرد؛ و اگر به بمب اتمی دست پیدا کند، تعداد گروگانهای رژیم شریر و بدخواه تهران به میلیون ها نفر خواهد رسید.

نشریه اینترنتی هافینگتن پست با اشاره به اختلاف میان رهبر و رییس جمهوری اسلامی می نویسد توبه نیم بند احمدی نژاد در برابر آیت الله خامنه ای و ستایش اخیرش از وی نکته ای را در مورد دو سال باقی مانده از ریاست جمهوری وی بازگو می کند؛ و آن این که احمدی نژاد تا حدودی قدرتش را از دست داده و افتاده شده است، اما گفته هایش نشان می دهد که قصد ندارد بی سر و صدا صحنه قدرت را ترک کند. به نوشته هافینگتن پست، احمدی نژاد از جایگاهٍ نورچشمی رهبر و روحانیت به زیر افتاده است؛ و اکنون خامنه ای و روحانیون تندرو آماده می شوند تا در انتخابات سال آینده مجلس قدرت روحانیت را بار دیگر به کرسی بنشانند.

/ 0 نظر / 28 بازدید